Evi Olanlar Dikkat! Ev Sahipleri Artık Daha Çok Vergi Ödeyecek

Evi Olanlar Dikkat! Ev Sahipleri Artık Daha Çok Vergi Ödeyecek
Ev sahiplerinin daha fazla vergi ödemesini temel alan yeni düzenleme yürürlüğe girecek.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre vergi reformu taslağı ortaya çıktı. Konut sahipleri ile konutu yatırım aracı olarak kullananların daha fazla vergi ödemelerine yol açacak düzenlemeler öne çıkıyor.

Haziran ayının ilk haftasında TBMM’ye sunulması planlanan taslağa göre vergi değişiklikleri şu şekilde olacak:

  • Mevcut düzenlemeye göre, satın alınan konut 5 yıl elde bekletilip 5’inci yıldan sonra satılırsa vergi ödenmiyor. Bu konut ilk 5 yıl içinde satılırsa Maliye, değer artış kazancı üzerinden yüzde 15-40 oranında vergi alıyor. Yeni düzenleme ile 5 yıl istisnasının kaldırılması bekleniyor. Satın alınan evin üzerinden 5-10 hatta 50 yıl da geçse satıldığı gün değer artış kazancı hesaplanıp vergisi alınacak.
  • Taslak düzenleme ile konut alım satımında belediyeden alınan ve gerçek değerin altında kalan rayiç bedel uygulamasının kaldırılacağı ifade ediliyor. Konutların güncel piyasa değeri esas alınacağı, güncel değerlerin de ekspertiz raporlarıyla belirleneceği belirtiliyor.
  • Taslak düzenlemeyle birden fazla evi olanların ikinci, üçüncü ve diğer evlerinden daha yüksek oranlarda Emlak Vergisi alınması da öngörülüyor.