Özgür Demirtaş: Orta Direk Silinmek Üzere

Özgür Demirtaş: Orta Direk Silinmek Üzere
Prof. Dr. Özgür Demirtaş tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamalar dikkat çekti.

Türkiye ekonomisinin karşı karşıya olduğu sorunlara yönelik tespitler, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş tarafından gündeme getiriliyor.

Sosyal medyadan bir mesaj yayımlayan Özgür Demirtaş tasarruf tedbirlerinin yetersiz olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Demirtaş, cari açık probleminin sürdüğünü hatırlatarak, “Katma değerli üretim çok yetersiz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, İngiliz ekonomist Timothy Ash’in kamu maaşları ve emekli maaşlarında gerçek bir kısıtlama olmaksızın enflasyonla mücadelede başarılı olunamayacağına ilişkin tepki çeken mesajından farklı olarak şöyle dedi:

"Tasarruf Tedbirleri Yeterli Değil. Cari Açık problemi devam ediyor. Katma değerli üretim çok yetersiz. Emeklilerin alım gücü aşırı düştü. Orta direk silinmek üzere."

Timothy Ash'den Kamuda Tasarruf Paketi Değerlendirmesi:

Türkiye ekonomisini ve siyasetini yakından takip eden ekonomist Timothy Ash, kamuda tasarruf paketini değerlendirmişti.

Britanya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House’da kıdemli analist olarak görev yapan Timothy Ash, X (Twitter) hesabından paylaştığı mesajda, memur ve emekli maaşlarında kısıtlama yapılmadan enflasyonla mücadelede başarılı olunamayacağını ima etmişti.

Timothy Ash’in Mesajı Şöyle:

* Türkiye – Şimşek, 100 milyar liralık harcama kesintisi açıkladı. Yatırımlarda yüzde 15 kesinti ve yeni işe alımlarda, araç alımlarında ve kamu binası inşaatlarında üç yıl kısıtlamalar. Fakat bunlar, kamu maaşları ve emekli maaşlarında gerçek bir kısıtlama olmaksızın enflasyonu düşürmek için yeterli mi?