POS Cihazıyla Vergi Kaçıranlar Yandı! Bakanlık Harekete Geçiyor

POS Cihazıyla Vergi Kaçıranlar Yandı! Bakanlık Harekete Geçiyor
Bakanı Şimşek, POS cihazlarıyla yapılan tahsilatlara ilişkin açıklama yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, maliye şimdi de POS cihazlarıyla yapılan tahsilatlardaki vergi kaçırmalarını ortadan kaldırmak için yeni düzenlemelerin hayata geçirileceğini dile getirdi.

GİB'in yaptığı denetimlerle beraber vergi kaçırma vergi kayıp ve kaçağının önüne geçmeye çalışılacağı ifade edildi.

Şimşek yaptığı açıklamada "Gelir İdaresi Başkanlığımız, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit etti. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek'in Açıklaması Şu Şekilde:

"Denetim çalışmalarında, vergi mükellefi olmadığı halde üzerlerine kayıtlı POS cihazları bulunan ve bu cihazlar üzerinden hasılat elde eden 2 bin 320 kişi ele alındı. Bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiği ve vergi idaresinin bilgisi dışında bıraktığı belirlendi. Mükellefiyeti olan 1342 kişinin ise yine POS cihazları üzerinden elde ettiği toplamda 2 milyar lira hasılatı beyanlarına yansıtmadığı veya eksik yansıttığı tespit edildi. Böylece Gelir İdaresi Başkanlığımız, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit etti. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı."

Şimşek, "Bu kişilerden 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin vergi mükellefiyetlerine göre gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi beyannameleri ile muhtasar beyannameleri olmak üzere 18 bin 500 vergi beyannamesi alındı. Kayıt dışı bırakılan yaklaşık 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi de bu şekilde sağlandı." dedi.

Şimşek, bu çalışma sonucunda 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğini söyledi.

Şimşek, "Denetimlerde vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi bulundu. Bu mükelleflerin ilgili dönemlerdeki hasılat tutarının yaklaşık 253 milyon lira olduğu görüldü. Bunlar arasında toptan ayakkabı, hırdavat malzemeleri, tekstil ürünleri ve beyaz eşya ticareti başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyetlerde bulunan kişilerin yer aldığı tespit edildi" şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek, benzer çalışmanın 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını söyleyerek, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek" dedi.